پایگاه مقالات مدیریت

Homeمقالات مدیریتپیشنهادهایی برای صاحبان کسب‌ و‌ کار

پیشنهادهایی برای صاحبان کسب‌ و‌ کار

اکثر سازمان‌ها در ایران برنامه‌ریزی مستند ندارند چون مدیران ما به کار شفاهی عادت کرده‌اند و این موضوع باعث می‌شود سیستم به آنها غالب شود این درحالی است که هر سازمانی با برنامه‌ ریزی مکتوب می‌تواند همه افراد را با اهداف سازمان هم‌ سو کند تا افراد در جریان مستندات باشند. سازمان‌ دهی را باید بر مبنای برنامه‌ ریزی انجام داد و هدایت را هم بر مبنای سازمان‌ دهی و در نهایت مدیران با کنترلی که روی سازمان دارند باید به این جمع‌ بندی برسند که چقدر در برنامه‌ ریزی موفق یا ناموفق هستند؟

مدیر، یاور زیردستان

اگر می‌خواهید مدیر موفقی باشید باید کارمند‌ها و همراهان‌تان آنچه را شما می‌گویید رعایت کنند. رهبر مساعدی باشید؛ به‌جای یک رییس که فقط با دستورات، کار خود را پیش می‌برد. مدیر باید به این موضوع فکر کند که در نبود او کارمندان کار خود را به‌خوبی انجام می‌دهند. نکته اولی که در این موضوع بسیار حائز اهمیت است اینکه مدیر باید الگوی آنچه می‌گوید باشد یعنی اعمال مدیر، کلام او باشد. نکته دوم این موضوع است که مدیر باید یک مربی و کوچ خوبی باشد. همچنین کسانی را که از او الگوبرداری می‌کنند همراهی کند چون صرفا الگوبرداری کفایت نمی‌کند و در سازمان باید مدیر آنچه را انجام می‌دهد با دیگران هماهنگ کند.

تشویق، عامل تکرار

نکته سوم که بسیار هم مهم است بحث تشویق کارمندان و زیردستان است. بزرگ‌ترین عامل موفقیت در یک سازمان تشویق محسوب می‌شود برای تکرار آنچه مثبت انگاشته شده است. به‌عنوان نمونه روزی مدیری برای آرامش به ماهیگیری می‌رود چون زمان زیادی طول می‌کشد که ماهی صید کند، این مدیر به خواب می‌رود و ناگهان متوجه می‌شود که یک مارماهی محکم به قایق او برخورد می‌کند‌ و در دهان مارماهی، قورباغه‌ای تحت‌فشار بوده و آن مدیر سعی می‌کند قورباغه را از دهان مارماهی نجات دهد و وقتی موفق می‌شود با دهان باز مارماهی مواجه و مجبور می‌شود تکه استیکی را که با خود همراه دارد برای مارماهی پرت کند و مارماهی آن استیک را می‌بلعد و شناکنان از قایق دور می‌شود. پس از مدتی ماهیگیر متوجه می‌شود که دوباره مارماهی برگشته است و این بار دو قورباغه دردهان دارد و با تشویقی که انجام‌شده این اتفاق افتاده است. از این مثال درمی‌یابیم که تشویق عامل تکرار است و در مدیریت معمولا یاد نگرفته‌ایم نکات حسن را پرس‌و‌جو کنیم. مدیر باید نکته‌یابی کند در جهت آنچه مخالف نظر او است و این نکته در عرصه مدیریت به مدیران کمک می‌کند.

خواندن 1532 دفعه
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

دیدگاه دادنAnti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

رادیو آموزش

بزرگان مدیریت

تعداد کاربران آنلاین

ما 21 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

با ما در تماس باشید

  9128503061 - 98+

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تهران، میدان ونک، ابتدای خیابان ونک، مجتمع اداری آسمان، طبقه 10، واحد 1011