Homeدست نوشته های مدیریتیطرز تفكر خرچنگي!!

طرز تفكر خرچنگي!!

طرز تفكر خرچنگي چيست؟ آيا مي دانستيد اگر چند خرچنگ را حتي در جعبه اي رو باز قرار دهيد، باز هم همان جا باقي مي مانند و از جعبه خارج نمي شوند؟ با وجود اينكه خرچنگ ها مي توانند به راحتي از جعبه بالا بخزند و آزاد شوند! اين اتفاق نمي افتد، زيرا طرز تفكر خرچنگي به آنها اجازه چنين كاري نمي دهد و به محض آنكه يكي از خرچنگ ها بخواهد به سمت بالاي جعبه برود، خرچنگي ديگر آن را پايين مي كشد و به اين ترتيب، هيچ يك از آنان نمي تواند به بالاي جعبه برسد و آزاد شود. همه آنها مي توانند آزاد شوند؛ اما سرنوشتي كه در انتظار تك تك آنهاست، مرگ است!
 

در بین کسب و کار های کشورهای در حال توسعه و یا کمتر توسعه یافته چنین پدیده ای بسیار رایج و مشهود است. مدیران غیر حرفه ای که عموما از الگوهای مرسوم و سنتی در مدیریت پیروی می کنند به محض مشاهده مدیران جوان و خلاق که الگوهای مدرن را سرلوحه مدیریت خود قرار داده اند، سعی می کنند رقابتی ناسالم و غیر اصولی در جهت حذف آنان از رقابت را ایجاد کنند. بدون آنکه سعی بر یادگیری و مشارکت با این دسته از مدیران داشته باشند.

 

به همین دلیل است که در این کشور ها، بدلیل طرز تفکر خرچنگی، کسب و کارهای قدیمی روند رشد محسوسی نداشته و کسب و کارهای نوپا و خلاق -به جز تعداد معدودی- در اثر این رقابت ناسالم و غیر منطقی در فرصت زمانی کوتاهی روند رو به رشد خود را از دست می دهند.

خواندن 4190 دفعه
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

دیدگاه دادنAnti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

رادیو آموزش

بزرگان مدیریت

تعداد کاربران آنلاین

ما 73 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

با ما در تماس باشید

  9128503061 - 98+

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تهران، میدان ونک، ابتدای خیابان ونک، مجتمع اداری آسمان، طبقه 10، واحد 1011